Ile razy słyszeliście, że trzeba pić wodę? Zdarza się, że słyszymy ten apel kilka razy dziennie. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale o tym na pewno wiecie. A czy wiecie jaką wodę powinniście pić czy jest to dla was wybór przypadkowy? Woda mineralna, a źródlana to jak wybór pomiędzy ryżem nieoczyszczonym, a tym oczyszczonym.
fot. źródło: eioba.pl
Przede wszystkim woda mineralna, jak sama nazwa wskazuje bogata jest w wartościowe dla naszego organizmu składniki mineralne. W zależności od ich stężenia w danej wodzie możemy podzielić ją na nisko (poniżej 500mg/l), średnio (500-1000mg/l) i wysoko zmineralizowaną (powyżej 1500 mg/l).
Woda źródlana również zawiera minerały, jednak w znacznie mniejszej ilości niż w przypadku wody mineralnej. Woda ta polecana jest głównie osobom starszym i dzieciom, ponieważ grupy te mają mniejszą tolerancję na wodę bogatą w składniki mineralne. Jest bezpieczna do codziennego użytku.
Na rynku spotkać się możemy także z wodą leczniczą, jednak nie polecane jest samodzielnie, bez uprzedniej konsultacji lekarskiej, stosowanie tego rodzaju wód.
Jak w przypadku wszystkiego co kupujemy musimy zapomnieć o reklamach i zabiegach marketingowych, którym jesteśmy non stop poddawani, a pamiętać o czytaniu etykiet- skład wody to najważniejszy krok w wyborze odpowiedniej dla nas marki.
Generalnie przyjęło się, że woda powinna zawierać ok. 50mg/l magnezu , ok. 150mg/l wapnia i ok. 600mg/l wodorowęglanów. Sprawdza się to jak najbardziej w przypadku osób zdrowych, musimy jednak pamiętać o tym, że wszystko powinniśmy odnieść do własnego organizmu i jego stanu zdrowia.
Woda mineralna nisko zmineralizowana podobnie jak źródlana jest odpowiednia do codziennego użytku, w tym dla osób na diecie niskosodowej. Jest odpowiednia dla osób, da których woda ma pełnić głównie funkcje utrzymania prawidłowego bilansu wodnego w organizmie.
Woda średnio zmineralizowana polecana jest na co dzień osobom prowadzącym umiarkowaną aktywność fizyczną.
Woda wysoko zmineralizowana natomiast jest odpowiednia podczas upałów, a także intensywnego wysiłku (również dla osób bardziej aktywnych fizycznie). Nie zaleca się jednak spożywania wód wysoko zmineralizowanych stale w bardzo dużych ilościach.
W celach dietetycznych stosuje się wody w zależności od potrzeby. I tak- dzięki wodzie bogatej w składniki mineralne można suplementować organizm niektórymi składnikami ( głównie wapń i magnez), a w przypadku wody bogatej w wodorowęglany- neutralizować kwasy, co pomaga osobom borykającym się z nadkwasotą, refluksem i zgagą.
Zaleca się od czasu do czasu zmianę stosowanych wód i nie przyzwyczajanie do konkretnej marki z uwagi na różne stężenia minerałów w wodach, celem zapewnienia różnorodności składników mineralnych.
Podczas wyboru pamiętajmy dlaczego pijemy wodę. Czy chcemy utrzymać bilans wodny, nawodnić tkanki i pomóc organizmowi w przemianie materii czy może oprócz wyżej wymienionych funkcji chcemy dostarczyć sobie niezbędnych składników mineralnych. Osoby dorosłe powinny wybierać wody mineralne celem zaspokajania potrzeb organizmu na tak ważne składniki jak wapń, magnez czy potas. Pamiętajmy więc o czytaniu etykiet i uważajmy na zabiegi marketingowe (przykład: wody smakowe polecane jako alternatywa dla bezsmakowych wód naturalnych są zazwyczaj mało wartościowymi wodami wzbogacanymi sztucznymi aromatami i substancjami słodzącymi).
Ranking wód znajdziecie tutaj: http://www.wodamineralna.netmark.pl